Telefony alarmowe:

998

112

BORZĘCICZKI | Wypadek samochodu ciężarowego

30.01.2023 Ten tekst przeczytasz w 1 - 2 minuty

W poniedziałek, 30 stycznia, na drodze wojewódzkiej numer 438 w Borzęciczkach doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu ciężarowego przewożącego bydło. W wyniku zdarzenia pasażer ewakuowany z pojazdu za pomocą narzędzi hydraulicznych doznał obrażeń wymagających pilnej hospitalizacji i został przetransportowany do szpitalnego oddziału ratunkowego śmigłowcem lotniczego pogotowia ratunkowego.

Zgłoszenie o zdarzeniu drogowym wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie o godzinie 11:58. Na miejsce skierowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz najbliższe jednostki ochotniczych straży pożarnych z Koźmina Wielkopolskiego i Borzęciczek.

Na miejscu zdarzenia w wyniku przeprowadzonego rozpoznana ustalono, że samochód ciężarowy przewożący bydło uderzył w przydrożne drzewo. Z uwagi na silną deformację bryły pojazdu dostęp do pasażera pozostającego w kabinie ciężarówki był utrudniony i uniemożliwiał jego bezpieczną ewakuację. Tylna część samochodu blokowała jeden pas drogi wojewódzkiej, stąd decyzja funkcjonariuszy Policji o czasowym wstrzymaniu ruchu na wskazanym odcinku i wyznaczeniu objazdów.

Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań przystąpili do cięcia i rozpierania zdeformowanych elementów konstrukcyjnych pojazdu celem wykonania dostępu do poszkodowanego mężczyzny. Obecny na miejscu zespół ratownictwa medycznego stale monitorował stan przytomnego pasażera, dbając o jego komfort psychiczny. W momencie uzyskania możliwości bezpiecznej ewakuacji decyzją lekarza uczestnika zdarzenia przetransportowano do śmigłowca lotniczego pogotowia ratunkowego celem jego dalszej hospitalizacji. Równolegle na miejscu wypadku prowadzono działania związane z zabezpieczeniem przewożonych zwierząt, które zostały objęte opieką weterynaryjną i przeładowane na zastępczy środek transportu. Po zakończeniu czynności realizowanych przez funkcjonariuszy Policji z jezdni usunięto elementy karoserii samochodowej oraz wycieki płynów eksploatacyjnych stwarzające zagrożenie dla pojazdów kołowych. Czynności te zrealizowano za pomocą sorbentu oraz podręcznego sprzętu burzącego. Zdeformowany pojazd z miejsca wypadku został zabrany przez pomoc drogową.

Działania straży pożarnej trwały 4 godziny i 9 minut.

mł. kpt. Mateusz Dymarski
JRG PSP Krotoszyn

? Siły i środki:
🚒 491[P]21 GBAPr VOLVO 2,5/25 + 2,5/250 – JRG PSP Krotoszyn
🚒 491[P]25 GCBA 5/32 MAN – JRG PSP Krotoszyn
🚒 497[P]22 GBM 2,5/8 STAR – OSP Borzęciczki
🚒 499[P]21 GBA -Rt 3,5/16 KAMAZ – OSP Koźmin Wlkp.
🚁 LPR Ratownik 21 – HEMS Michałków
🚓 Policja
Napisał Administrator KROT112

☁️ Ostrzeżenia meteo