Telefony alarmowe:

998

112

KROTOSZYN | Plama ropopochodna i kolizja 4 pojazdów

22.05.2021 Ten tekst przeczytasz w 1 - 2 minuty

W sobotę 22 maja ,o godzinie 14:48 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie dotyczące śliskiej nawierzchni odcinka drogi powiatowej na terenie miasta, która pokryta została substancją ropopochodną. Zdarzenie miało miejsce na ulicy Ściegiennego w Krotoszynie. Dyżurny Operacyjny do zdarzenia skierował w pierwszym rzucie jeden zastęp z jednostki OSP Krotoszyn celem przeprowadzenia rozpoznania i podjęcia ewentualnych działań.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że na znacznym odcinku drogi powiatowej cała szerokość jezdni pokryta jest substancją ropopochodną. Śliska nawierzchnia stwarza zagrożenie dla pojazdów kołowych, z uwagi na nagłą utratę przyczepności środków transportu. Potwierdzeniem wyników rozpoznania była kolizja drogowa czterech pojazdów, do której doszło właśnie na wskazanym odcinku jezdni, wskutek niedostosowania prędkości do warunków drogowych.

Strażacy po zabezpieczaniu terenu działań przystąpili do usuwania zagrożenia z drogi powiatowej. Z uwagi na rozmiary zdarzenia oraz powstałą kolizję na miejsce skierowano dodatkowo zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie, oraz pojazdy z jednostek OSP Benice i OSP Lutogniew. W trakcie prowadzonych działań trzech uczestników zdarzenia drogowego zgłosiło złe samopoczucie, dlatego osobom poszkodowanym udzielono wsparcia psychicznego do czasu przybycia podmiotów medycznych.

W tym samym czasie w dalszym ciągu prowadzono działania z użyciem sorbentu oraz podręcznego sprzętu burzącego zmierzające do likwidacji zagrożenia oraz odłączono akumulatory w uszkodzonych pojazdach. Po przybyciu Zespołu Ratownictwa Medycznego uczestników zdarzenia poddanych obserwacji z uwagi na zgłoszone dolegliwości przekazano pod opiekę ratownika, który po przeprowadzeni szczegółowych badań nie stwierdził podstaw do hospitalizacji. Wspólne działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, funkcjonariuszy Policji oraz zarządcy drogi, który zorganizował piaskarkę, celem posypania wskazanego odcinka drogi przyniosły zamierzony rezultat. Po upływie 03 godzin i 39 minut zagrożenie zostało usunięte. Na tym działania zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

📝 st. asp. Mateusz Dymarski
📷 dh Sebastian Kalak

🚨 Siły i środki:
🚒 491[P]21 GBAPr VOLVO 2,5/25 + 2,5/250 – JRG PSP Krotoszyn
🚒 497[P]43 GBA 2,5/16 STAR – OSP Benice
🚒 499[P]41 GBA 2,5/16 STAR – OSP Krotoszyn
🚒 497[P]41 SLRt FORD – OSP Lutogniew
🚑 P0217 | Volkswagen Crafter – SPZOZ Krotoszyn
🚓 Policja
Napisał Administrator KROT112

Ostrzeżenia meteo