Telefony alarmowe:

998

112

KROTOSZYN | Jestem widoczny jeżdżąc na rowerze

05.10.2021 Ten tekst przeczytasz w 1 - 2 minuty

„Bezpieczny rowerzysta” – pod takim hasłem krotoszyńscy policjanci wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Krotoszynie przeprowadzili po raz kolejny akcję profilaktyczną mającą na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Celem przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poruszających się na jednośladach.

5 października 2021 r., od wczesnych godzin rannych policjanci z krotoszyńskiej komendy kontrolowali rowerzystów w rejonie ul. Mahle. Wiele osób dojeżdża tamtędy do pracy. Razem z mundurowymi w akcji „Bezpieczny Rowerzysta” brał udział Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wichłacz, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krotoszynie mł. insp. Włodzimierz Szał oraz Zastępca Naczelnika Wydziały prewencji i Ruchu Drogowego asp. sztab. Tomasz Kurzawa.

Corocznie organizowana akcja ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu. Dlatego też ze środków Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starostwa Powiatowego zakupiono 250 kamizelek odblaskowych dla rowerzystów. Zostały one rozdane tym, którzy ich nie posiadali. Mimo cyklicznie organizowanej akcji niewielu rowerzystów korzysta z tych odblasków. Przepisy ruchu drogowego nie obligują do korzystania z kamizelek, jednak dbając o własne bezpieczeństwo i lepszą widoczność na drodze apelujemy o korzystanie z nich.

W okresie jesienno-zimowym, brak oświetlenia przy rowerach, ciemny ubiór, stwarza duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Kamizelka odblaskowa, oprócz prawidłowo wyposażonego roweru w niezbędne oświetlenie, ma poprawić bezpieczeństwo rowerzystów.


Organizatorzy akcji mają nadzieję, że wręczone  kamizelki nie zostaną „rzucone w kąt”, a staną się nieodłącznym elementem wyposażenia rowerzysty, oraz osób poruszających się pieszo. Obowiązek posiadania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu nakładają obowiązujące przepisy.

Napisane przez KPP Krotoszyn

☁️ Ostrzeżenia meteo