Telefony alarmowe:

998

112

POWIAT | Dwa ujęcia obywatelskie nietrzeźwych za kierownicą

21.01.2022 Ten tekst przeczytasz w 1 - 2 minuty

Dużą odpowiedzialnością wykazali się mieszkańcy naszego powiatu, którzy uniemożliwili dalszą jazdę 2 nietrzeźwym kierowcom. Mężczyźni zabrali kluczyki kierującym Oplem i Renaultem i powiadomili Policję. Nieodpowiedzialni kierowcy mieli blisko po 3 promile alkoholu w organizmie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Do pierwszego obywatelskiego zatrzymania doszło w piątek 14 stycznia w Koźminie Wielkopolskim. Po godzinie 1 w nocy, dyżurny krotoszyńskiej komendy został poinformowany o podejrzeniu przez innego uczestnika że kierujący Oplem może być pijany. Na miejsce wysłano natychmiast patrol policji. Na jednej z ulic w Koźminie Wielkopolskim kierowca został ujęty przez mężczyzn, którzy zgłosili wcześniej podejrzenie że kierowca jedzie nietrzeźwy. Od mężczyzny czuć było alkohol. Podczas badania trzeźwości okazało się, że 27-latek obywatel Ukrainy miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie, pierwsze badanie wykazało 1,25mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Drugie obywatelskiego zatrzymanie miało miejsce w czwartek 20 stycznia w Krotoszynie. Po godzinie 8 rano, dyżurny krotoszyńskiej policji został poinformowany o ujęciu nietrzeźwego kierującego. Na miejsce zdarzenia zostali skierowani funkcjonariusze. Podczas badania trzeźwości okazało się, że 50-latek miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Obywatel Ukrainy na miejscu został poddany badaniu, które wykazało 1, 41 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji nie doszło do tragedii. Zatrzymani przez policjantów nietrzeźwi kierowcy trafili do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu przedstawiono im zarzuty kierowania pojazdu w stanie nietrzeźwości, stracili prawo jazdy. Wkrótce za swoje czyny odpowiedzą przed sądem. Kara za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Są to kolejne przykłady zasługującej na uznanie postawy obywatelskiej i dowód na to, że wszyscy mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo. Nie bójmy się reagować widząc nietrzeźwego za kierownicą. Być może mężczyźni dzięki swojej postawie zapobiegli tragedii jaka mogła się wydarzyć.

Napisane przez KPP Krotoszyn

☁️ Ostrzeżenia meteo